Nominees | News | Timeline | Entry Forms


37th Annual ASC Awards

Sunday, March 5, 2023

Live from the Beverly Hilton Hotel



*Proof of vaccination OR negative COVID-19 test result taken within 24 hours of the event date will be required.
A time stamped photo of a negative rapid Covid test will be accepted.

Awards Honorees

  • Lifetime Achievement Award
    Stephen Goldblatt, ASC, BSC
  • ASC Career Achievement in Television Award
    Fred Murphy, ASC
  • International Award
    Darius Khondji, ASC, AFC
  • Presidents Award
    Charlie Lieberman, ASC
  • Curtis Clark ASC Technical Achievement Award
    Sam Nicholson, ASC
  • Board of Governors Award
    Viola Davis

Nominees

THEATRICAL FEATURE FILM (Sponsored by Keslow Camera)
  • WINNER: Mandy Walker, ASC, ACS for Elvis
  • Roger Deakins, ASC, BSC for Empire of Light
  • Greig Fraser, ASC, ACS for The Batman
  • Darius Khondji, ASC, AFC for Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths
  • Claudio Miranda, ASC for Top Gun: Maverick
SPOTLIGHT AWARD (Sponsored by Panavision)
  • WINNER: Sturla Brandth Grøvlen, DFF for War Sailor
  • Kate McCullough, ISC for The Quiet Girl
  • Andrew Wheeler for God’s Country
EPISODE OF A ONE-HOUR NON-COMMERCIAL TELEVISION SERIES (Sponsored by Panavision)
  • WINNER: M. David Mullen, ASC for The Marvelous Mrs. Maisel "How Do You Get to Carnegie Hall?"
  • John Conroy, ASC, ISC for Westworld "Années Folles"
  • Catherine Goldschmidt for House of the Dragon "The Lord of the Tides"
  • Alejandro Martinez for House of the Dragon "The Green Council"
  • Alex Nepomniaschy, ASC for The Marvelous Mrs. Maisel "Everything is Bellmore"
  • Nikolaus Summerer for 1899 "The Calling"
PILOT, LIMITED SERIES, OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION (Sponsored by ARRI)
  • WINNER: Sean Porter for The Old Man "I"
  • Todd Banhazl, ASC for Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty "The Swan"
  • Jeremy Benning, CSC for Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities "The Outside"
  • Anastas Michos, ASC, GSC for Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities "The Autopsy"
  • C. Kim Miles, ASC, CSC, MySC for Lost Ollie "Bali Hai"
EPISODE OF A HALF-HOUR SERIES (Sponsored by Picture Shop)
  • WINNER: Carl Herse for Barry "Starting Now"
  • Adam Bricker for Hacks "The Brick"
  • Stephen Murphy BSC, ISC for Atlanta "New Jazz"
  • Ula Pontikos, BSC for Russian Doll "Matryoshka"
  • Christian Sprenger, ASC for Atlanta "Andrew Wyeth. Alfred's World."
EPISODE OF A ONE-HOUR COMMERCIAL TELEVISION SERIES (Sponsored by William F. White)
  • WINNER: Jules O'Loughlin, ASC, ACS for The Old Man "IV"
  • Marshall Adams, ASC for Better Call Saul "Saul Gone"
  • Jesse M. Feldman for Interview With the Vampire "Is My Very Nature That of the Devil"
  • Christian Tico Herrera, CCR for Snowfall "Departures"
  • Jaime Reynoso, AMC for Snowpiercer "Bound by One Track"
DOCUMENTARY AWARD (Sponsored by Creamsource)
  • WINNER: Ben Bernhard and Riju Das for All That Breathes
  • Adam Bricker for Chef’s Table: Pizza "Franco Pepe"
  • Wolfgang Held, ASC for This Stolen Country of Mine

Subscribe Today

Act now to receive 12 issues of the award-winning AC magazine — the world’s finest cinematography resource.

March 2024 AC Magazine Cover
February 2024 AC Magazine Cover
January 2024 AC Magazine Cover